Sistemos gedimas
Posted on 28. Feb, 2014 by admin in Komentarai, Krizė, Naujienos, Žmogus
Berlyno kino festivalis kaip pasaulinės krizės atspindys – III dalis
Sistemos šaltumas – centrinė pirmosios festivalio dalies tema. Filme „Džekas“ („Jack“) vokietis Edvardas Bergeris, ne pagal metus išmintingas aštuonmetis berniukas iš asocialios šeimos, supranta, kad jam nėra ko tikėtis nei iš suaugusiųjų, nei iš prieglaudos, kurioje apgyvendinamas, nei iš savo motinos – mylinčios, bet absoliučiai bejėgės ir infantilios.
Programoje „Forumas“ parodytas filmas „Sniego ekspresas“ („Snowpiercer“) – pirmasis korėjiečių režisieriaus Bon Džun Hu (Bong Joon-ho) projektas anglų kalba. Filmas pastatytas pagal prancūzų grafinį romaną. Pagal siužetą, ateities žemę yra apėmęs visuotinis atšalimas. Krūvelė išgyvenusių skirtingų tautybių žmonių traukiniu, varomu amžinojo variklio, keliauja ratu. Traukinio priekyje gyvena turtuoliai, o uodegoje – šiaip ne taip galą su galu suduria į Aušvico kankinius panašūs vargšai. Pačiame pirmame vagone, kaip sako legenda, gyvena vadinamasis Vilfordas – traukinį pastatęs milijonierius, garbinamas kaip gyvas dievas.
Pavergtoji dauguma vadovaujant ideologui Giliamui (akt. Džonas Hertas (John Hurt) ir lyderiui Kertisui (akt. Krisas Evansas (Chris Evans) surengs maištą ir pradės brautis į pirmąjį vagoną. Pakeliui, pagal geriausias korėjiečių kinematografo tradicijas, jų laukia nukirstos galūnės, kraujo klanai, susišaudymai, grumtynės ir didžioji kova kirviais tamsoje.
Nesunku suprasti, kad traukinys simbolizuoja šiuolaikinį pasaulį, labiau stebina tai, kiek veiksni tampa ši metafora. Bon Džun Hu pasakoja savo istoriją su tokia fantastiška energija, su tokiu berniukišku užsidegimu ir azartu, kokių nė sapnuose nėra matę Holivudo konvejerio darbuotojai. Pasirodo, sena gera antiutopija kaip niekada gyva. Tik reikia, kad scenarijus patektų į tinkamas rankas.