Posted on 18. Jun, 2020 by admin in Auklėjimas, Gyvenimas, Integralus ugdymas, Iš chaoso į harmoniją, Įvairios, Krizė, Meilė, Pasaulis, Psichologija, Realybės suvokimas, Visuomenė, Žmogus
Tęsinys. Pradžia 2020 m. birželio 17 d.
Supančio pasaulio tyrinėjimai rodo, kad negyvojo, augalinio ir gyvūninio lygmens atstovai gamtos valdomi pagal jų prigimtines savybes ir instinktus. Jų elgesys nei geras, nei blogas – jie tik paklūsta iš anksto nustatytiems dėsniams, išlaikydami harmoniją tarp savęs ir su gamta.
Kita vertus, įdėmus žmogiškosios prigimties nagrinėjimas išryškina principinį jos ir likusios gamtos skirtumą. Žmogus – vienintelė pasaulio būtybė, gebanti patirti malonumą išnaudodama artimą, rodydama savo pranašumą ir valdydama jį. Tik žmogus jaučia malonumą išsiskirdamas iš kitų, dominuodamas. Taip reiškiasi žmogaus egoizmas – būtent jis ir trikdo gamtos pusiausvyrą.
Mūsų noras mėgautis didėjo per visą istoriją. Pradžioje buvo tik paprasti būtiniausi poreikiai – valgis, seksas, šeimyninis gyvenimas. Vėliau ėmė vystytis kita norų pakopa – turtų, garbės ir šlovės, valdžios, žinių apie pasaulį troškimai. Šis procesas skatino žmonijos raidą, naujas visuomenės formacijas, taip pat ir švietimo, kultūros, mokslo, technologijos ir kitų sričių pažangą. Mes energingai žengėme į priekį visiškai įsitikinę, jog progresas ir ekonominė gerovė patenkins mūsų poreikius, padarydami mus laimingesnius nei ankščiau. Tačiau šiandien aiškėja, kad šis tūkstantmetis vystymasis, priešingai nei tikėjomės, nuvedė mus į aklavietę.
Tiesa ta, kad noro mėgautis neįmanoma patenkinti kuriam nors laikui. Kiekvienas mes įsitikinome tuo ne kartą, kai ne vienerius metus mus valdė vienas ar kitas siekis. Šiaip ar taip, per trumpą laiką malonumas išblėsta, užtenka tik gauti ko nori. Ir vėl užplūsta tuštuma, ir žmogus vėl vaikosi naujų tikslų vildamasis, kad jie numalšins jo troškulį.
Šie ciklai būdingi tiek žmogui, tiek ir visuomenei apskritai. Sukaupta tūkstantmetė patirtis neginčijamai liudija, jog mes nepajėgūs pasiekti stabilios laimės ar bent užtikrinti savo svarbiausių poreikių aprūpinimo. Žmoniją apėmęs sąmyšis, nusivylimas, ir šis procesas lemia mūsų epochos krizę.
Dar daugiau, iš kartos į kartą nuolat stiprėjo natūralus egoistinis žmogaus polinkis mėgautis artimo sąskaita. Šiandien žmonės visomis jėgomis, kokių nebūta ankščiau, mėgina pasipelnyti iš svetimų nelaimių. Nepakantumas, žmonių susvetimėjimas, neapykanta pasiekė gąsdinantį mastą ir kyla abejonių dėl tolesnio žmonijos vystymosi.
Pradžia. Bus daugiau
Ankstesnis įrašas – http://www.mintis.info/michaelis-laitmanas-is-chaoso-i-harmonija-ivadas-1/
(Knygą galima užsisakyti paštu mintisinfo@inbox.lt ; kaina 7.50 EUR + siuntimas)
Tags: aplinka, egoizmas, featured, gamtos dėsniai, gyvenimas, jausmai, krizė, laimė, meilė, norai, noras, organizmas, pasaulis, planeta, problema, problemos, realybė, ryšiai, santykiai, sistema, tikslas, vienybė, visuomenė, Žemė, žmogus, žmonės, žmonija