Laisvės statula nuskęs („Salon“, JAV)
Posted on 06. Apr, 2014 by admin in Gamtiniai kataklizmai
Kartą — ir jau gana greitai — pakilęs pasaulinio vandenyno vanduo gali užtvindyti mūsų pakrančių miestus. Ir šis pavojus kyla ne tik mūsų namams ir pajamų šaltiniams, bet ir mūsų kultūrai. Naujojo tyrimo autoriai perspėja, kad pakilęs pasaulinis vandenynas kelia grėsmę užtvindyti penktadalį UNESCO pasaulio paveldo, kurio objektų šiuo metu priskaičiuojama apie 720. Remiantis šių tyrimo rezultatais, tai įvyks maždaug po 2000 metų, kas, galbūt, daug kam pasirodys kaip tolima ateitis, kad vertėtų nerimauti jau dabar. Tyrėjai „The Guardian“ žurnalistams papasakojo, kad jei globalus atšilimas vyks dabartiniu tempu, pirmus nuostolius mes „neabejotinai“ pajusime daug anksčiau:
„Drąsiai galime teigti, kad pajusime pasaulinio vandenyno lygio kilimo poveikį šiems objektams jau XXI amžiuje, — sako tyrinėjimo autorius profesorius Ben Marcon (Ben Marzeion) iš Insbruko universiteto Austrijoje. — Paprastai, kai žmonės kalba apie klimato pokyčius, pirmiausia jie kalba apie pasekmes ekonomikai ir supančiai aplinkai ir taip pat mini išlaidas. Mes išsikėlėme tikslą ištyrinėti galimas pasekmes kultūrai.“ Praėjusių metų rugsėjį JT Tarpvyriausybinė klimato kaitos komisija (TKKK) savo pranešime pranešė, kad, remiantis skaičiavimais, pasaulinio vandenyno lygis 26—82 cm pakils jau iki 2100 metų. Vis dėlto mokslininkai dar nesutaria dėl tikslių skaičių.
Mokslininkai išreiškė susirūpinimą dėl to, kad TKKK tikriausiai neįvertina pasaulinio vandenyno kilimo greičio, o naujo tyrimo autoriai iškėlė hipotezę, kad iki 2100 metų vandenyno lygis gali pakilti 0,7—1,2 metro, iki 2300 metų — jau 2—3 metrus. Marcon mano, kad jei stebėsime pasaulinio vandenyno kilimo lygį ilgesniu laikotarpiu — 2000 metų, — tai visos netikslios trumpalaikės prognozės išsilygins. Šio tyrimo bendraautorius Andersas Levermanas (Anders Levermann) iš Potsdamo klimato poveikio tyrimo instituto (Potsdam Institute for Climate Impact Research) situaciją paaiškino taip: „Po 2000 metų vandenynai pasieks naują pusiausvyros būseną, todėl mes negalime apskaičiuoti ledų tirpimo greičio Grenlandijoje ir Antarktidoje naudodamiesi fiziniu modeliu. Manome, kad 2000 metų yra pakankamai trumpas laikotarpis, kuris gali turėti įtakos mūsų kultūros paveldui.“
Į pažeidžiamiausių pasaulinio paveldo objektų sąrašą papuolė Nepriklausomybės salė, Londono bokštas, Sidnėjaus operos teatras, Venecija, Robeneilandas, Pizos bokštas, Vestminsterio abatija ir tokių miestų centrai kaip Briugė, Neapolis, Ryga ir Sankt Peterburgas.
Lindsi Abrams (Lindsay Abrams).
Šaltinis: „http://planeta.moy.su//2014-03-10“