Labdara: gerais ketinimais kelias į pragarą grįstas?
Posted on 14. Jan, 2014 by admin in Gyvenimas, Krizė, Pasaulis, Realybės suvokimas, Visuomenė, Žmogus
Broliai Kochai tapo šlykščiomis baidyklėmis, užkulisiniais finansininkais visko, ko nekenčia amerikiečių liberalai. Tokia totali neapykanta tik trukdo suprasti, kad broliai Kochai atlieka tai, ką daro daugelis šiuolaikinių filantropų.
Deividas ir Čarlzas Kochai kartu „kainuoja“ 35 milijardus dolerių. Jie patobulino „labdaringo žlugdymo“ sistemą galbūt geriau nei kas nors kitas. Grupė tyrinėtojų iš Amerikos universiteto Vašingtone nustatė, kad nuo 2007 iki 2011 metų 89 nekomercinės organizacijos iš Kochų fondo gavo 41,2 mln. JAV dolerių. Parama buvo skirta siekiant propaguoti laisvosios rinkos liberalią politinę programą. Tyrimai išsamiai aprašo, kaip Kochų industrija dar 53,9 „filantropinio“ milijono investavo į lobistinę veiklą federaliniame ir valstybiniame lygmenimis.
Nekomercinės organizacijos, kurias finansuoja broliai Kochai, kaip „visuomeninių interesų organizacijos“ atleidžiamos nuo mokesčių mokėjimo. Vis dėlto jų veikla turi mažai ką bendra su visuomeniniu interesu, bet labai daug ką bendra su dideliais brolių Kochų verslo interesais. Kochų pinigais lobistai prastumdavo įstatymų projektus, tokius kaip energijos apmokestinimo prevencijos įstatymas, kuris leido apeiti Aukščiausiojo Teismo sprendimą, leidžiantį Federalinei aplinkos apsaugos valdybai vykdyti šiltnamio efektą sukeliančių dujų lygio kontrolę. Kochų fondas apmokėdavo, be kita ko, globalaus klimato pokyčių „ekspertų“, nepalankių vertintojų, pasisakymus prieš JAV Kongreso komisijas.
Pagal įstatymą, privatūs fondai negali „būti sukurti ir naudojami privačių interesų tikslais“. Tyrimo autoriai pažymi, kad filantropinės veiklos mokesčių auditas iš esmės „yra sporadiškas ir šiek tiek paslaptingas“. Brolių Kochų filantropinė mašina puikiausiai pasinaudojo šia spraga siekdama prastumti koncerno interesus. Net ir tuomet, kai buvo atliekami Kochų fondų ir vyriausybinių įstaigų ryšių tyrimai, jų rezultatai įprastai nebuvo prieinami plačiajai visuomenei.
Jau kelis dešimtmečius geradariai už brolių Kochų pinigus vykdo ideologinį karą JAV universitetuose. Dokumentinis filmas „Kochai“ (2012 m.) užfiksavo Floridos universiteto Ekonomikos fakulteto užgrobimą, kurį įvykdė laisvosios rinkos ideologai. Mainais į „dovaną“ rėmėjai pareikalavo esminių mokymo programos pokyčių, pateikė ideologiškai motyvuotą rekomenduojamos literatūros sąrašą, kišosi į lektorių parinkimą. Pagal rėmėjų reikalavimą, visuomeninių disciplinų dėstytojams buvo nurodytos temos, kurioms turi būti skiriama daugiausia dėmesio. Rėmėjai skyrė sau naudingus programų direktorius, o taip pat nurodė įkurti stipendijų fondą, remiantį laisvosios rinkos ideologijos sklaidą.
Kita organizacija – Čarlzo Kocho fondas (The Charles G. Koch Foundation) – universitetui papildomai skyrė 1,5 mln. dolerių atlyginimams, stipendijoms ir dotacijoms, kuriomis remtas laisvosios rinkos ideologinių doktrinų įgyvendinimas. Fondo reikalavimu universitete buvo sukurtas konsultacinis skyrius, kuris stebi ideologijos skaidrumą ir užkerta nukrypimus nuo rėmėjų ideologinės linijos.
Kochų fondas išleido 30 milijonų dolerių analogiškoms programoms 221 šalies universitete. Taigi laisvosios rinkos ekonomikos, tarybinio mokslinio komunizmo analogas, įsigalėjimas JAV universitetuose nėra atsitiktinumas, o gerai suplanuoto darbo ir ideologinių faktorių, kurie mažai ką turi bendra su rimtu mokslu, pasekmė.
Broliai Kochai, kaip ir kažkada nekenčiamo akademiko Lysenko sekėjai, suranda bendrininkų universitete ir už jo ribų. Žurnalas „Inside Higher Ed“ skaitytojams papasakojo istoriją apie tai, kaip administratoriai iš Klemsono universiteto (Pietų Karolina) iš Kochų fondo gavo milijoną dolerių apdovanojimą už pagalbą universitete kuriant ideologiškai tendencingą Kapitalizmo studijų institutą.
Brolių Kochų kontroliuojama finansų kompanija „BB & T“ moka universitetams už tai, kad jie ideologiškai palankius profesorius skirtų į departamentų ir katedros vadovų pareigas, daugiausia ekonomikos ir vadybos srityje. „BB & T“ buvęs prezidentas ir generalinis direktorius Džonas Elisonas dabar vadovauja Katono institutui – pagrindinei liberalizmo įstaigai, užsiimančiai laisvosios rinkos dogmų įgyvendinimu ir antisocialinių teisės aktų lobistine veikla tiek federaliniu, tiek valstijų lygmeniu. Katono instituto kūrėjas ir rėmėjas yra ne kas kitas, o Kochų fondas. Tiriamosios žurnalistų laboratorijos ataskaita Amerikos universitete Vašingtone įvardija dešimt universitetų, kuriuose „BB & T“ „atsitiktinai“ remia katedrų vadovus, o Kochų fondas aukoja pinigus.
Michailas Dorfmanas
Tęsinys. Pradžia 2014.01.06
Toliau skaitykite irečadienį – 2014.01.15