Besikeičiantis pasaulis ir naujas mąstymas
Posted on 06. Feb, 2012 by admin in Komentarai
Nuomonė (mokslų daktaras, profesorius J. Kuliutkinas): Ką turi daryti žmogus, gyvenantis permainų pasaulyje?
A . Turi suprasti, kad mus supantis pasaulis yra viena tarpusavyje susijusi sistema, o svarbiausia – nuolatos besivystanti. Keitimasis – pagrindinė šios sistemos savybė.
Bet kuris įvykis – ne tik globalus, bet ir atskiras – gali turėti daugybę pasekmių. Kuo sudėtingesnė sistema, tuo daugiau galimų pasekmių, tarp jų ir nenumatytų, netikėtų, nelauktų (pvz., ekologinės katastrofos). Bet ar mes ugdome savo mokinių ir studentų mokėjimą ištirti, numatyti ir įvertinti žmogaus veiklos pasekmes gamtai, visuomenei bei individui?
B. Suprasti, kad bet koks augimas, progresas, vystymasis mus supančiame pasaulyje tarytum turi du veidus: besišypsantį (materialių gėrybių daugėjimas, kultūrinių vertybių vystymasis, precedento neturintys mokslo ir technikos pasiekimai) ir graudų (aplinkos užterštumas, pasaulinių gamtos išteklių išeikvojimas, branduolinės katastrofos grėsmė). Bet ar mes mokome mokinius suvokti šią augančią priešpriešą? Matyti visus „už“ ir „prieš“? Priimti apgalvotus sprendimus?
C. Suprasti, kad žmonijos (vadinasi, mūsų pačių) ateitis priklauso nuo visų mūsų. Ar planuodami kokį nors įvykį pagalvojame apie nenumatytas situacijas? Ar mokame išanalizuoti alternatyvių sprendimų tikimybę?
Suaugusiųjų mokymas socialinių permainų visuomenėje nėra išsilavinimo, gauto vidurinėje ar aukštojoje mokykloje, priedas, o pagrindinė kūrybingos asmenybės vystymosi sąlyga, be kurios žmogus negali efektyviai funkcionuoti mūsų dinamiškai besivystančiame pasaulyje.
Suaugusiųjų mokymas skirtas teikti nuolatinę pagalbą individo savimonei įvairiuose gyvenimo kelio etapuose bei įvairiose žmogaus veiklos situacijose. Tyrimai rodo, kad tokia savimonė priklauso nuo suaugusio žmogaus dvasinės kultūros išsivystymo, jo intelektinės brandos, profesinės kompetencijos.
Vienas iš pagrindinių suaugusiųjų mokymo tikslų yra asmenybės gebėjimo keistis formavimas, nes kitaip žmogus rizikuoja atsilikti nuo sparčiai vykstančių pokyčių.