Ar talentingi žaidėjai gali susilpninti komandą?
Posted on 20. Aug, 2014 by admin in Gyvenimas, Mokslas, Pasaulis, Visuomenė, Žmogus
„Talentų perviršis“ – tai psichologų aptiktas naujas reiškinys komandinėse sporto šakose, tokiose kaip, pavyzdžiui, futbolas. Kai komanda jau pasiekia tam tikrą lygmenį, joje atsiradusi dar viena superžvaigždė gali tą komandą ne sustiprinti, o, priešingai, susilpninti.
Tyrimas, kurį atliko profesorius Roderikas Svaabas iš INSEAD instituto, parodė, kad per didelis talentingų žaidėjų kiekis stipriai apsunkina galimybes koordinuoti ir derinti bendras jų pastangas, o tai jau daro neigiamą įtaką bendriems komandinio žaidimo rezultatams. Nepaisant tokių tyrimų išvadų, vis dėlto dauguma žmonių yra įsitikinę, kad tik dar vienas puikus žaidėjas komandai gali atnešti sėkmę.
„Žinoma, talentingi žaidėjai gali pagerinti komandos rezultatus, bet tik iki tam tikros ribos, kai atsiradęs dar vienas lyderis jau gali sugriauti darnų komandinį žaidimą“, – teigia profesorius Roderikas Svaabas. Mokslininkai tvirtina, kad tose sporto šakose, kuriose yra svarbesni individualūs rezultatai, pavyzdžiui, beisbole, „talentų perviršio“ efektas nepasireiškia.
Gauti duomenys gali būti naudingi ne tik sporto treneriams ir klubinėms komandoms. Šį efektą turėtų įvertinti ir įvairios įmonės bei organizacijos, kurių veikla remiasi komandinio darbo principais. Jeigu bendrovės veikla labiau priklauso nuo individualaus darbo rezultatų, pavyzdžiui, pardavimo srityje, tada verta ieškoti daugiau talentingų darbuotojų. Bet tuo atveju, kai yra grupinė veikla ir tarpusavio santykiai stipriai priklauso vieni nuo kitų, geriausia komandų formavimo strategija būtų imti vieną du „top žaidėjus“ ir keletą „vidutiniokų“. Ir, žinoma, visada verta investuoti į vidinio komandinio darbo formavimo principų mokymus, kurie padėtų efektyviai paskirstyti įsipareigojimus ir atsakomybę tarp grupės narių.
Redakcija